Ile kosztuje test na koronawirusa?

11.08.20

Test na koronawirusa to najprostszy sposób wykrycia zakażenia SARS-CoV-2. Rodzajów testów jest jednak kilka, a i cena testu na koronawirusa różni się w zależności od naszego wyboru. Dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić czy chorujemy na COVID-19, bądź czy nasze objawy są skutkiem innej, mniej groźnej choroby, z racji tego iż objawy tego wirusa są podobne do wirusa grypy. W przypadku pozytywnego wyniku możemy zyskać na czasie, gdyż zostaniemy otoczeni kwarantanną oraz opieką medyczną, która w razie pogorszenia się naszego stanu szybko udzieli nam pomoc medyczną.

Cena testu na koronawirusa

Dostępne są trzy główne testy, jednak ile kosztuje test na koronawirusa? Refundowane testy na obecność koronawirusa są osiągalne jedynie dla grona osób mających kontakt z osobami potwierdzonymi zakażeniem, dla osób objętych kwarantanną z objawami wskazującymi na infekcję oraz dla personelu medycznego. Do dyspozycji osiągalne są również testy przeprowadzane przez komercyjne laboratoria czy kliniki prywatne.

Cena testu na koronawirusa metodą wymazu RT-PCR wynosi około 500 zł, a jego dostępność ograniczona jest do największych miast w Polsce. Testy te wykonywane są najczęściej wykonywane w tych samych placówkach laboratoriów, do których zgłasza się sanepid. Badanie to rekomendowane jest przez Światową Organizację Zdrowia i służy do wykrycia obecności wirusa. Opiera się ono na stwierdzeniu czy w naszym organizmie znajduje się ślad genetyczny wirusa. Podczas testu próbka wymazu pobierana jest z naszego gardła lub nosogardzieli. Minusem tego badania jest jednak fakt, iż jego wynik może zostać fałszywie zinterpretowany jako negatywny we wczesnej, bądź końcowej fazie infekcji SARS-CoV-2. Najtrafniejsze wyniki są otrzymywane podczas aktywnego zakażenia COVID-19.

Testy serologiczne na koronawirusa

Łatwiej dostępne są testy serologiczne, czyli oparte na badaniu krwi. Warianty są dwa, test kasetkowy oraz bardziej rozbudowane badanie serologiczne. Możemy wykonać je w wielu klinikach prywatnych. Ile kosztuje taki test na koronawirusa? Cena waha się w przedziale od 89 do 120 złotych w przypadku testu kasetowego. Jego zaletą jest szybkość badania, gdyż wynik otrzymamy w przeciągu od kilkunastu minut od jednego dnia. Próbka do tego badania pochodzi z krwi włośniczkowej z palca lub z krwi żylnej.

test na koronawirusa

Cena testu na koronawirusa wynosi między 100 i 280 złotych w opcji rozbudowanego badania krwi. Z racji szczegółowości badania na wynik należy oczekiwać od jednego do trzech dni. Test ten poza obecnością na przeciwciała mierzy również ich ilość przez co jest dokładniejszy. Do tego badania używana jest próbka krwi żylnej.

Oba te badania mogą świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości, bądź o toczącej się infekcji. Ujemny wynik nie znaczy jednak, iż nie jesteśmy zarażeni. Jeżeli wykonamy test zanim organizm wytworzy przeciwciała, rezultat będzie negatywny. Niemniej, w przypadku wyniku dodatniego należy go potwierdzić oficjalnym badaniem metodą wymazu RT-PCR.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl