Jaki test na koronawirusa?

13.08.20

Dzięki szybkiemu rozwoju nauki w dziedzinie wirusologii dostępne na rynku są już testy na wykrycie obecności koronawirusa w naszym organizmie. Ten groźny wirus ma wiele objawów wspólnych z typową grypą, przez co prosta diagnoza na podstawie dolegliwości dokuczających nam jest niemożliwa bez profesjonalnego badania. Troska o nasze ciało jest w tym wypadku niezwykle ważna, ze względu na dość wysoką śmiertelność zarażonych COVID-19, w szczególności wśród osób starszych, bądź osób z niską odpornością. Testów do kupienia jest jednak kilka rodzajów więc musimy sobie zadać kluczowe pytanie: Jaki test na koronawirusa wybrać?

Rodzaje testów na koronawirusa

Testy możemy podzielić na trzy główne kategorie, testy na przeciwciała, test kasetkowy (zwany też testem płytkowym) czy test serologiczny. Wykonywane one są w klinikach prywatnych, bądź zlecane do niepaństwowych laboratoriów. Zdecydowaną większość z nich przeprowadzimy w dużych i małych miastach. Testy różnią się dokładnością badania oraz przede wszystkim ceną. Przedziały kwotowe zaczynają się od średnio 90, kończąc na 500 złotych, w zależności od naszych potrzeb.

Test RT-PCR

Testy na przeciwciała metodą wymazu RT-PCR są najdokładniejsze i posiadają rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia. Dodatkowo, najczęściej wykonywane są w tych samych instytucjach, do których zgłasza się państwowy sanepid, co powoduje iż dostępny jest jedynie w największych miastach. Oparte są one na pobraniu próbki z naszego gardła lub nosogardzieli, w poszukiwaniu śladu genetycznego koronawirusa. Jest to także badanie, które jako jedyne służy do wykrycia obecności SARS-CoV-2 w organizmie, gdyż inne z testów polegają na ilościowym, bądź jakościowym badaniu krwi pod kątem występowania przeciwciał klasy IgG, IgA lub IgM. Testy te również są najdroższe, gdyż ich cena wynosi około 500 złotych.

Test kasetkowy, a serokogiczny

Znacznie tańsze oraz ogólnodostępne są testy oparte na badaniu krwi, czyli kasetkowe oraz serologiczne. Oba z nich służą do wykrycia przeciwciał w ciele człowieka. Testy te poza wykrywaniem toczącej się infekcji mogą świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości. Ich wynik niekoniecznie może wskazywać na aktualne zarażenie. Jaki test na koronawirusa wybrać z nich?

Testy serologiczne wykonywane są na bazie krwi żylnej i mogą być zarówno testami jakościowymi, jak i ilościowymi. Oznacza to, iż poza samą obecnością antyciał można określić dokładne ich stężenie we krwi. Za takowe badania zapłacimy od 100 do 280 złotych. Taki przedział cenowy wynika z mnogości wariantów do wyboru.

Kolejną opcją są testy kasetkowe, zwane też płytkowymi. Są to najtańsze badania, których koszt wynosi między 89, a 120 złotych. Przeprowadzane są z użyciem krwi żylnej, bądź krwi z opuszka palca. Zdecydowaną zaletą tych diagnoz jest czas oczekiwania na wynik, wynoszący od kilkunastu minut do jednego dnia.

Który test na koronawirusa wyrać?

Tak więc, jaki test na koronawirusa wybrać? Bezkompromisowym faworytem są testy metodą wymazu, gdyż jako jedyne mogą poświadczyć, że w naszym organizmie znajduje się koronawirus. Inne metody badania również się sprawdzają, gdy nasz budżet jest bardziej ograniczony, bądź potrzebujemy prędko przebadać większą ilość osób na raz.

Test COVID-19 do wykrywania przeciwciał IgM i IgG przeciw COVID-19

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl