Koronawirus przeciwciała test

17.08.20

Testy na przeciwciała koronawirusa to aktualnie najszybsza technologia pozwalająca określić czy osoba badana może przechodzić chorobę, bądź była zarażona w przeszłości. W dzisiejszych czasach, gdy wszystkim wokół zależy na prędkości otrzymywania informacji jest to główny czynnik przemawiający za tą metodą badania pod kątem koronawirusa.

Jak działa test IgM / IgG na koronawirusa?

Test na przeciwciała oparty jest o sprawdzanie próbek krwi pochodzącej z żył, bądź opuszków palca pod kątem obecności przeciwciał w organizmie człowieka. Gdy we krwi znajduje się wiele antyciał IgM a mało IgG, może oznaczać to, iż badany aktualnie przechodzi infekcję koronawirusem. Natomiast, gdy w ciele wykryto więcej przeciwciał IgG a mniej IgM, prawdopodobne jest, że osoba na której wykonywane jest badanie w przebyła już okres zakażenia. Wynik pozytywny sugeruje więc, iż niekoniecznie osoba musi być zarażona w momencie trwania badania, lecz już przebyła chorobę.

Test IgM IgG na koronawirusa nie wyklucza jednak obecności wirusa w naszym ciele ze względu na tak zwane okienko serologiczne, czyli okres w którym nasz organizm mógłby nie zdążyć jeszcze na wytworzenie przeciwciał. Zalecane jest dlatego, by test powtórzyć w okresie jednego do czterech tygodni od daty wykonania poprzedniego badania. Należy pamiętać, iż nawet pomimo negatywnego wyniku wciąż należy zachowywać wszelkie standardy higieny, by nie zarazić się koronawirusem.

Szybkie wyniki testu na koronawirusa

Szybki test na koronawirusa bierze swoją nazwę z błyskawicznej prędkości otrzymywania wyników przebytego badania. Wariant kasetkowy potrafi wskazać wynik już w przeciągu dziesięciu minut, a szczegółowe badania serologiczne można uzyskać w ciągu jednego dnia. Zwyczajowo, w zależności od ilości osób badanych, wyniki uzyskiwane są maksymalnie do trzech dni roboczych. Pamiętajmy jednak, iż ze względu na obłożenie grafikowe placówek, jak i ogólne zainteresowanie testami na przeciwciała koronawirusa, czas oczekiwania na rezultat badania może się nieznacznie wydłużyć. Niestety, każda placówka badawcza ma swoje limity, których nie da się ominąć nawet w dobie pandemii. Niemniej, z racji prostoty testu coraz więcej prywatnych laboratoriów medycznych wprowadza takowe rozwiązania do swojej oferty, co zdecydowanie działa na korzyść osób chętnych na badania.

Szybki test na koronawirusa jest też jedną z najtańszych opcji badania. W zależności od wariantu szczegółowości badania, maksymalny koszt wynosi 280 złotych za rozbudowane testy na przeciwciała koronawirusa, przy minimalnej kwocie 89 złotych za testy kasetkowe. Niska cena szczególnie może przemawiać w przypadku wykonywania badań na większą skalę, przykładowo dla przedsiębiorców potrzebujących przeprowadzić testy na dużej ilości pracowników. Wariant ten również sprawdza się doskonale dla większych rodzin. Niemniej, dla osób indywidualnych test na przeciwciała koronawirusa to dobra opcja, która nie nadwyręża budżetu domowego.

Cena testu na koronawirusa

Najtańsze badania potrafią wykryć obecność przeciwciał w organizmie ludzkim metodą jakościową. W ten sposób łatwo określić czy dana osoba ma prawdopodobieństwo być zakażona, a antyciała zostały wyprodukowane. Badania te mogą być również doskonałym wstępem do bardziej szczegółowych badań serologicznych, które wykonywane są zarówno jakościowo, jak i ilościowo. Dzięki nim, można poznać informację nie tylko o obecności antyciał w ciele ludzkim, a także o ich liczbie, co pozwala na ocenienie, czy dana osoba w momencie badania mogła przebyć już zakażenie, czy może być aktualnie zakażona koronawirusem. Dlatego więc to droższe rozwiązanie jest dokładniejszym sposobem ocenienia sytuacji. Obie te metody nie dają stuprocentowej trafności rezultatów, co wcale nie wpływa jednak na słuszność wykonywania testów tym sposobem. Jednakże, każdy wynik pozytywny powinien być potwierdzony testem metodą wymazu, który jest opcją zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia.

Dla kogo przeznaczony jest test

Kiedy jednak wykonać taki test na przeciwciała? Powinno się wykonać go, gdy mamy podejrzenie kontaktu z osobą zarażoną. Innym powodem do przejścia badania może być przebycie choroby z objawami podobnymi do grypy, gdyż zarówno wirus grypy, jak i koronawirus dzielą ze sobą wiele podobnych symptomów, co utrudnia błyskawiczną diagnozę rodzaju zarażenia. Testy na koronawirusa oczywiście można wykonywać również profilaktycznie, by zwyczajnie sprawdzić stan swojego zdrowia oraz być świadomym czy mogliśmy już w przeszłości zachorować bezobjawowo, bądź aktualnie być nosicielem.

Test IgM IgG na koronawirusa jest również najłatwiej dostępnym badaniem, dzięki czemu można wykonać go zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Duża ilość prywatnych placówek leczniczych oraz laboratoriów posiada już takie zabiegi w swojej ofercie. Ze względu na prostotę badania, w porównania do metody badania wymazem, opcja ta osiągalna jest nie tylko w największych miejscowościach wojewódzkich. Warto jednak wykonać rekonesans pod kątem placówek w naszej okolicy, gdyż ceny badań mogą się znacząco różnić między różnymi miejscami wykonywania testów na przeciwciała koronawirusa.

Test COVID-19 do wykrywania przeciwciał IgM i IgG przeciw COVID-19

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl