Test COVID-19 IgM/IgG Ab stosowany jest do analizy ludzkiego osocza lub krwi pełnej w celu analizy jakościowej pod kątem przeciwciał IgM i IgG.
WPROWADZENIE
Wirus CoV przenoszony jest zazwyczaj drogą kropelkową, bądź przez bezpośrednie spotkanie z wydzielinami, lecz są również dowody wskazujące na zakażenia poprzez kontakt z kałem. Na ten moment znane ludziom jest siedem rodzajów wirusa HCoV, które powodują choroby dróg oddechowych u człowieka. Są to groźne patogeny mianowicie: 2019-nCoV, MERS-CoV, HCoV-HKU1, SARS-CoV, HCoV-299E, HCoV-OC43 i HCoV-NL63. Podczas gdy w Wuhan zwiększyła się liczba osób chorych na wirusowe zapalenie płuc wykryto nową odmianę koronawirusa, 2019-nCoV. Z symptomów wyróżniają się przede wszystkim trudności w oddychaniu, suchy kaszel, gorączka, zmęczenie, itd. W przypadku pogorszenia się sytuacji zdrowotnej człowieka może dojść także do niewydolności oddechowej, ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności wielonarządowej, kwasicy metabolicznej, wstrząsu septycznego czy nagłego zagrożenia życia.
Test Core tests® COVID-19 IgM/IgG Ab stworzony jest do detekcji przeciwciał z użyciem koloidalnego złota, dzięki któremu u osób badanych wykrywane są przeciwciała IgM/IgG. Za pomocą testu w ciągu czterech do dwunastu dni od zakażenia mogą zostać wykryte antyciała IgM, podczas gdy przeciwciała IgG są wykrywane dopiero później. Przy osiągnięciu wyniku negatywnego, możliwe są dwie opcje: brak zakażenia lub wczesna faza infekcji.
ZASADA DZIAŁANIA
Zestaw testowy składa się z przeciwciał antyludzkich IgM/IgG oraz kozich anty-mysich przeciwciał poliklonalnych IgG, właściwie unieruchomionych na błonie nitrocelulozowej oraz koloidalnego złota w celu znakowania antygenów koronawirusa. Test oparty jest na analizie immunochromatograficznej z użyciem nanocząsteczek złota. W trakcie przeprowadzanie testu próbki przeciwciała IgM kierowane są przeciwko antygenom koronawirusa i łączą się z kompleksem złota koloidalnego oraz rekombinowanego antygenu koronawirusa. Tworzą tam kompleks migrujący przez membranę do obszaru reakcji. Gdy pojawi się czerwona linia w strefie T1, oznacza to, iż połączył się z antyludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgM w strefie T1. Natomiast jeżeli w próbce istnieją przeciwciała IgG, które skierowane są naprzeciw antygenom koronawirusa 2019-nCoV, łączą się one z kompleksem złota koloidalnego oraz rekombinowanego antygenu koronawirusa. Tworzą tam kompleks migrujący przez membranę do obszaru reakcji. Gdy pojawi się czerwona linia w strefie T2, oznacza to, iż połączył się z antyludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG w strefie T2. Jeżeli w próbkach krwi pełnej lub osocza nie znajdują się antyciała IgM oraz IgG w strefach T1 oraz T2 nie zajdzie reakcja, a czerwone linie nie pojawią się. Niezależnie od wykrycia obecności przeciwciał IgM oraz IgG w próbce, w strefie kontrolnej oznaczonej literą C powinna pojawić się czerwona linia. Służy ona do sprawdzenia czy dodana została wskazana objętość, czy prawidłowy przepływ został uzyskany oraz jako kontrola odczynników.
Kiedy stosowany jest test COVID-19 IgM/IgG Ab?
Test ten przeznaczony jest jedynie do diagnostyki in vitro.
PRZEZNACZENIE
Test COVID-19 IgM/IgG Ab stosowany jest do analizy ludzkiego osocza lub krwi pełnej w celu analizy jakościowej pod kątem przeciwciał IgM i IgG.
ZAWARTOŚĆ ZESTAWU
Test Core tests® COVID-19 IgM/IgG Ab zawiera:
- Kasetę testową COVID-19 IgM/IgG Ab,
- Instrukcję użycia,
- Bufor,
- Pipetę.
OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
- Przed wykonaniem testu uważnie przeczytaj instrukcję.
- Wyłącznie do diagnostyki in vitro.
- Nie używaj kasety testowej po dacie przydatności do użycia.
- Kaseta testowa musi pozostać w zapieczętowanej torebce do chwili użycia. Nie używać kasety, jeżeli torebka jest uszkodzona lub otwarta.
- Nie używaj kasety ponownie.
- Właściwie postępuj z próbkami i zużytą kasetą, jak gdyby były potencjalnym źródłem zakażenia. Wyrzuć próbki i zużyte kasety do odpowiedniego pojemnika na odpady stwarzające zagrożenie biologiczne. Obsługa i utylizacja materiałów niebezpiecznych odbywa się zgodnie z przepisami lokalnymi, krajowymi lub regionalnymi.
- W strefach badania próbek nie powinno się jeść, pić i palić papierosów.
- Nie mieszaj różnych próbek.
- W trakcie oznaczania i obsługi materiałów stanowiących potencjalne źródło zakażenia stosuj rękawice jednorazowe, fartuchy laboratoryjne i ochronę oczu. Następnie dokładnie umyj ręce.
- Rozlany materiał/odczynniki zmywaj odpowiednim środkiem do dezynfekcji.
- Przechowuj poza zasięgiem dzieci.
- Nie połykaj środka osuszającego.