Test kasetkowy na koronawirusa

17.08.20

W celu wykrycia zarażenia SARS-CoV-2 potrzebne jest odbycie testu, który wskaże na istnienie śladu genetycznego wirusa, bądź przeciwciał u osoby badanej. Ponieważ objawy koronawirusa są bardzo podobne do wirusa grypy, użycie testu to jedyny sposób na trafną diagnozę. Jedną z najprostszych metod jest test kasetkowy. Co to jest test kasetkowy na koronawirusa?

Czym tak na prawdę jest test kasetkowy na koronawirusa?

Test kasetkowy na koronawirusa to najszybsza metoda badania organizmu ludzkiego pod kątem obecności przeciwciał występujących we krwi. Metoda ta nazywana jest również szybkim testem płytkowym. Czas oczekiwania na wyniki wynosi od dziesięciu minut do jednego dnia, przez co jest doskonałym rozwiązaniem jeżeli potrzebujemy przeprowadzić badania na szerszą skalę, przykładowo badając wszystkich członków rodziny w domostwie czy organizując testy dla naszych pracowników w przedsiębiorstwie. Wciąż możemy zadać sobie pytanie „co to jest test kasetkowy na koronawirusa?”.

Cena testu kasetkowego

Kolejną cechą testów kasetkowych na koronawirusa jest jego niska cena. Badania możemy wykonać już od 89 złotych, z górną granicą wahającą jest w okolicach 120 złotych, w zależności od placówki, dzięki czemu nie nadwyrężymy nadmiernie naszego budżetu podczas tego ciężkiego ekonomicznie okresu. Jest to również atrybut przemawiający do właścicieli przedsiębiorstw chętnych na wykonanie testów na większą skalę.

Jak działa test kasetkowy

Analiza ta wykonywana jest serologicznie, na podstawie próbek krwi pobieranych bezpośrednio z żył pacjentów lub w prostszy sposób, z opuszka palca. Test kasetkowy na koronawirusa jest metodą jakościową, czyli opartą na obecności przeciwciał w organizmie. Dzięki temu sposób ten jest idealny w celu błyskawicznego wyeliminowania osób zdrowych, gdyż wynik pozytywny możliwy jest jedynie u osób, u których aktualnie znajdują się antyciała, czyli zarażonych, bądź osób, które przeszły już COVID-19. Oznacza to, iż pacjent który już został wyleczony z koronawirusa wciąż może zostać oznaczony wynikiem dodatnim badania.

Wynik negatywny natomiast będzie sugerował, iż wciąż powinniśmy pilnie przestrzegać wszelkich standardów bezpieczeństwa, to jest zachowywać dystans społeczny, nosić maseczkę oraz regularnie dokładnie myć ręce. Jednakże negatywny wynik może również oznaczać, iż osoba jest zarażona, lecz w jej organizmie nie zdążyły się jeszcze wytworzyć przeciwciała. W takim wypadku test należałoby powtórzyć w przeciągu następnych 2-4 tygodni w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.

Zastosowanie testów kasetkowych

Testy kasetkowe na koronawirusa są badaniem wstępnym, które powinno się potwierdzić testem genetycznym oparty na wymazie z gardła w przypadku pozytywnego wyniku analizy. Jest to jedyny sposób służący do wykrycia obecności wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim organizmie. Aczkolwiek testy kasetkowe na koronawirusa wciąż są idealnym narzędziem do błyskawicznej diagnozy większej ilości pacjentów. Bezproblemowo będziemy mogli oddzielić osoby zdrowe od tych, które już miały kontakt z koronawirusem. Niska cena oraz prędkość otrzymywania rezultatów jest największym plusem tego rozwiązania, zarówno dla większych rodzin, jak i mniejszych firm, bądź korporacji.

Test COVID-19 do wykrywania przeciwciał IgM i IgG przeciw COVID-19

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl