Test płytkowy koronawirus

17.08.20

Chcąc upewnić się czy my, bądź osoby w naszym otoczeniu nie są zarażone koronawirusem potrzeba przeprowadzić test. Z racji faktu, iż wiele z objawów COVID-19 podobne jest do zwyczajnego wirusa grypy, bez odbycia specjalistycznych badań nie da się stwierdzić zakażenia SARS-CoV-2. Jednym z wielu sposobów jest test płytkowy na koronawirusa.

Jak wygląda test płytkowy na koronawirusa?

Jest to badanie serologiczne w którym pobierana jest jedynie krew z opuszka palca. Oznacza to, iż nie będzie potrzeba przechodzenia przez etap pobierania krwi żylnej, który dla wielu osób nie jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, w szczególności tych bojących się igieł. Sam sposób również przez to jest przeprowadzany błyskawicznie.

Po pobraniu próbki nakładana ona jest na płytkę testową, od której test płytkowy bierze swoją nazwę. Z racji tego, iż jest to sposób oparty o badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał, nie da się jednoznacznie określić nim czy osoba badana przebyła już okres infekcji koronawirusem, czy jest nim aktualnie zarażona. Te dwie opcje zaliczają się do wyniku pozytywnego. W jego przypadku, zalecane jest by dokonać jeszcze badania testem wymazu, co pozwoli na jednoznaczne określenie sytuacji.

Wynik negatywny natomiast może oznaczać jeden z dwóch wariantów. Osoba badana mogła nie mieć w ogóle kontaktu z koronawirusem lub jej organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał. Sytuacja ta nazywana jest okienkiem serologicznym. W przypadku objawów, należałoby przeprowadzić test ponownie w okresie od tygodnia do czterech od daty wykonania poprzedniego badania. Natomiast, gdy objawy nie są widoczne, wciąż należy przestrzegać podstawowych obostrzeń odnośnie koronawirusa, to jest stosować maski na usta oraz nos, często myć ręce czy zachowywać dystans w miejscach publicznych oraz wewnątrz budynków.

Cena testu płytkowego na koronawirusa

Test płytkowy na koronawirusa jest najtańszym rozwiązaniem. Najniższe ceny za przeprowadzenie badania w profesjonalnych placówkach wynoszą od 89 złotych, a kończą się na kwocie 120 zł. Opcja ta nie nadwyręża budżetu, dodatkowo sprawdza się również w testach na szerszą skalę, na przykład w firmach i korporacjach. Oczywiście, sposób ten jest też bardzo dobry dla klientów indywidualnych, jak pojedyncze osoby prywatne czy większe rodziny. Niska cena sugeruje również, iż test płytkowy może być wykonywany w celach profilaktycznych. Z racji na łatwość oraz szybkość wykonywania tego testu, jest on najbardziej ogólnodostępnym rozwiązaniem ze wszystkich badań dotyczących koronawirusa. Jest on już w ofercie większości prywatnych placówek leczniczych.

Szybkość testu

Za testem płytkowym przemawia również szybkość wykonywania badania. Z racji pobieranie jedynie krwi z opuszka palca, nie trwa to tak długo jak w metodach powiązanych z poborem krwi żylnej czy wymazu z gardła. Sam sposób oparty na płytce testowej oznacza również iż wynik otrzymywany jest w przeciągu od dziesięciu minut do jednego dnia. To kolejny powód, który może być kluczowy przy wyborze tego testu, w szczególności, gdy mamy zamiar przeprowadzić go na dużej ilości osób na raz.

Test COVID-19 do wykrywania przeciwciał IgM i IgG przeciw COVID-19

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl