Test przesiewowy koronawirus

17.08.20

By rozpoznać zakażenie koronawirusem należy wykonać test na obecność przeciwciał koronawirusa lub ślad genetyczny wirusa w organizmie osoby badanej. Jednym z takich sposobów jest test przesiewowy na koronawirusa. Czym jest test przesiewowy na koronawirusa?

Czym charakteryzuje się test przesiewowy na koronawirusa?

Test przesiewowy to łagodna serologiczna metoda badania ludzkiego ciała na podstawie krwi żylnej w celu wykrycia obecności przeciwciał koronawirusa. Sposób ten wykonywany jest zarówno jakościowo, jak i ilościowo dzięki czemu podczas analizy poza detekcją samej obecności antyciał sprawdzane jest również ich stężenie, co pozwala na dokładniejsze stwierdzenie czy osoba badana mogła już przejść koronawirusa, jest aktualnie zakażona czy nie miała kontaktu z nim.

Test przesiewowy na koronawirusa to jedno z najtańszych badań pod kątem koronawirusa. Kwota za przeprowadzenie testu wynosi średnio od 100 do 280 złotych w zależności od ilości wybranych wariantów badania. W porównaniu do tańszego testu kasetkowego, który jest w stanie stwierdzić jedynie obecność przeciwciał, bez podziału na ich grupy, test przesiewowy pozwala na określenie czy człowiek mógł przebyć chorobę koronawirusa, bądź może być nią aktualnie zakażony.

Szybkość wykonywania tego testu jest jedną z jego zalet. Do badania wystarczy pobranie jedynie próbki krwi żylnej w celu jego przeprowadzenia. Na jej podstawie dokonywana jest analiza jakościowa oraz ilościowa w laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki zazwyczaj wynosi od jednego do trzech dni, lecz może wydłużyć się ze względu na ograniczoną moc przerobową placówek związaną z panującą epidemią koronawirusa. Jest to aktualnie jedna z najszybszych metod badania obok sposobu kasetkowego.

Skuteczność testu

Z racji tego, iż test przesiewowy na koronawirusa służy do sprawdzania obecności przeciwciał drogą serologiczną, istnieje szansa, iż pomimo wyniku negatywnego osoba może być zarażona SARS-CoV-2. Zjawisko to nazywa się okienkiem serologicznym, czyli okresem w którym organizm ludzki nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał pomimo faktu bycia zakażonym. W takiej sytuacji warto jest wykonać test ponownie w przeciągu od jednego do czterech tygodni od poprzedniego badania w celu upewnienia się co do poprawności wyniku. Jeżeli otrzymany wynik jest pozytywny należałoby potwierdzić badaniem RT-PCR, które rekomendowane jest przez Światową Organizację Zdrowia.

Dostępność testu

Ogólnodostępność testu przesiewowego również jest wysoka. Inaczej niż w wypadku testu metodą wymazu, który dostępny jest jedynie w największych miastach wojewódzkich, badania te przeprowadzane są również w mniejszych miejscowościach, w wielu klinikach prywatnych czy laboratoriach. Sytuacja jest więc podobna jak w przypadku innego testu serologicznego, testu kasetkowego.

Po lekturze tego tekstu na pewno są państwo stwierdzić czym są jest test przesiewowy na koronawirusa. Jest to test, który jest znacznie dokładniejszym badaniem od testu kasetkowego, a zarazem o wiele tańszym rozwiązaniem od badania metodą wymazu, którego koszt przeprowadzenia kosztuje około pół tysiąca polskich złotych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl